top of page

Miért lesz hirtelen lázas a gyermek, ha dolgozatot kell írnia?

Frissítve: 2023. júl. 20.

Az oka a múltbéli szorongások okozta automatikus stresszreakció*


Sajnos jellemzően szűrés nélkül engedjük be megunkba a pozitív és negatív stresszt, nem teszük különbséget a kettő között, ám ez veszélyes. Hány ember halt bele a szívrohamba, amelyet az öröm okozott?! Azért történhet meg ez, mert nem kapcsoljuk ki azokban a helyzetekben, amelyek nagy követelmény elé állítanak bennünket. Ki kellene tudnunk egyensúlyozni egy automatikus stersszreakcióban a stresszt okozó tényezőket, azaz stresszorokat.

Gyermekkorunkban elsajátítjuk a megfelelő túlélési magatartást, és az az automatizmus véd minket, ha hirtelen kell reagálnunk, ha életveszélybe kerülünk. Mégis előfordul, hogy bizonyos helyzetekben rosszul reflektálunk.

Beteg gyerek -lelki eredetű megbetegedés


A dolgazatírás reggelére belázasodik a gyerek. Miért?


Mert a dolgozatírás stresszt okoz a számára. Sőt, annyire megbetegszik, hogy nem is tud iskolába menni. De nem furcsa az, hogy amint a dolgozat írása veszélye "elmúlt", a tünetek megszűnnek, és a gyermek hirtelen "meggyógyul"? "Meggyógyul", mert sikerült elkerülnie önkéntelenül is a stressz szituációt.


A betegség a legjobb mentség azokban a szituációkban, amikor nem akarunk konfrontálódni. Tapasztaltad már ezt a jelenséget, ezt a testreakciót magadon vagy a gyermekeden?

Hányingerünk van, pedig nem is rontottuk el a hasunkat? Miért?


Van, akik tanulmányaik befejezése után is tapasztalják a jelenséget, például egy kellemetlen munkahelyi légkör miatt egyszer csak megbetegszenek, hányingerük lesz reggel, mintha valós gyomorpanaszaik lennének, aztán amikor a vihar elül, ismét "egészségesek" lesznek.


A #stressz helyzet kialakulásához sokszor elég egyetlen mondat, egyetlen kérdés!

Bizonyos kifejezések meghatározó szerepet játszanak az életünkben, amelyek egy szempillantás alatt csökkentik az energiáinkat. Például ha megkérdezzük a gyerektől miközben játszik, hogy megcsinálta-e a házi feladatot, láthatjuk, hogy miként változik meg a testtartása a kérdést hallva. A "házi feladat" hallatán a testtartás harmóniájra megbomlik. Ha #stressz éri az embereket, a hangulatuk egyik percról a másikra megváltozhat, szomorúság és fáradtság vesz erőt rajtuk. Ez tartós is lehet, és magunk sem tudjuk, hogy valójában mi az oka!


A stressz oka általában a túlzott megterhelés.

Sajnos nem minding fogunk neki a megoldásnak azonnal, hogy gyorsan túljussunk rajta. Éppen ellenkezőleg! Húzzuk-halasszuk. Például házi feladat írás előtt a gyermek még játszik, "vacakol", húzza az időt addig-addig, míg édesanyja már nem tud mit tenni. A felnőttek elnapolnák legszívesebben azt a munkát, amelyet nincs kedvük megcsinálni. Az eredmény? A munka a körmünkre ég, óriási nyomás nehezedik ránk, éjszakázunk, és a végén összeroppanunk a feladatok súlya alatt.


Kárba vész az energiánk, és szabadidőnket sem tudjuk értelmesen kihasználni. A munkánknak erőt kell adnia, és nem szabad, hogy ezek a szubsztanciák felemésszenek bennünket!


 

Vágysz a megoldásra? Jelentkezz még ma oldás terápiámra:

 

ÉLETBŐL VETT PÉLDÁK. MAGADRA ISMERSZ?


Nézzünk néhány élethelyzetet az automatikus stresszzreakcióra


Példánkban az automatikus stresszreakció alapszituációj ugyanaz: egy kétgyermekes házaspár régóta tervezgeti, hgoy végre megint kettesben töltenek pár meghitt órát. Előre örülnek, megszervezték, hogy gyerekeik ne legyenek otthon, így már semmi sem akadáylozza őket abban, hogy egy meghitt, kellemes, romantikus estét töltsenek együtt.

Miért nem sikerül mégsem?


1. eset:

A feleség indulás előtt elmondja a férjének, hogy fiuk egyest kapott a matematika dolgozatára. Ez a férjből egy olyan reakciót vált ki, amely teljesen elrontja a még el sem kezdődött szórakozást. Megpróbál racionálisan kikapcsolni de képtelen rá. A felesége ugyan nyugtatgatja, mégsem lesz felszabadult a következő órákban.

Mi történt?

A férfi - a hagyományok és saját felfogása szerint - a család feje. Emiatt egyérszt "főnökként" úgy ítéli meg, hogy a családjának egy tagja kudarcot vallott, másrészt tudat alatt eszébe jut saját iskoláskori emléke, amikor rossz osztályzata miatt kikapott a szüleitől. Az apja anno ezt mondta neki: "Ha megbuksz ebből a tantárgyból, semmi sem lesz belőled. Szégyent hoztál rám a teljesítményeddel."

Az ok tehát:

Az este rossz hangulatát ez a régi iskolai stressz okozza. A hír hatására az egész egykori sterssz-szitációt a férj újratéli. Ilyen esetben nem a valódi okra, az egykori iskoláskori stresszre vezetjük vissza hirtelen rosszkedvünket, hanem azon rágódunk, hogy mi a kiváltó ok.


2. eset:

Induláskor a férj megkérdezi a feleségétől a gyermekek előtt: "Nem szóltál a tetőfedőnek?Már egy hete kérlek rá!" Ezt követően az autóban a feleség bezárkózik lelkileg, nem beszél, férje nem tudja felvidítani ezen a régóa várt és eltervezett estén.

Mi történt?

A feleséget gyermekkorában az osztály előtt leszidták rossz teljesítményéért. Nagyon szégyellte magát, legszívesebbena föld alá süllyedt volna.

Az ok tehát:

Az ehhez hasonló, megszégyenítéssel járó szituációk újból és újból kiváltják a feleségben ezeket a régi érzéseket.


3. eset:

Amikor kilépnek a lakásból, a férfi határozottan a nő vállára teszi a kezét. Az asszony váratlanul elszomorodik, egész est kicsit szórakozott, bár maga sem tudj miért.

Mi történt?

A nőt gyermekkorában a szülei leszidták neveletlensége maitt. Édesanyja a vállára tette a kezét, miközben édesapja kérdőre vonta.

Az ok tehát:

Ez a mozdulat bevésődött az akkori kislányba. Azokban a pillanatokban tehát, amikor férje a vállát megérinti, felidéződik benne a régi stressz-szituáció, ami természetesen elrontja a hangulatát.



Tudnunk kell, hogy az ilyen és hasonló pillanantban nem az évekkel korábbi stressz helyzetekre emlékezünk, hanem az egyes szavak, mozdulatok, illatok, hangok, ízek idézik fel az emléket! Ezek miatt pontosan úgy érezzük magunkat, mint annak idején. A kineziológia segít abban, hogy észrevegyük az automatikus stresszreakciókat és bátran szembe nézzünk velük!

Szeretnél megszabadulni ezektől a blokkoló negatív emlékektől? Jelentkezz hozzám a Lélek-Ző Műhelybe, oldás terápiámra, és a kineziológia One Brain ® módszertanára épített terápiás foglalkozásommal segíteni tudok neked!

Tetszik a Lélekző-Műhely? Nézz körül a Lélekző-Műhely terápiás foglalkozásai körül!


Keressünk együtt végleges megoldást!


Várlak szeretettel:


Gabi



*A jelen blogposzt Kim Da Silva - Do-Ri Rydl: Kineziológia / Öngyógyítás-gyógyítás / A diszleksziától az allergiáig című könyvének szakmai felhasználásával, az abból vett idézetek és tartalom alapján készült. A könyv a Bioenergetic Kiadó 2020. évi kiadása.


230 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page